Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek do 17 maja z rabatem 10%

Kuchnia

Tony jajek, jagnięciny i… pomarańczy. Norweskie specjalności na stół wielkanocny

Emil Bogumił

29 marca 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
4
Tony jajek, jagnięciny i… pomarańczy. Norweskie specjalności na stół wielkanocny

Norwegowie decydują się na jagnięcinę przez wzgląd na tradycję oraz smak mięsa. Fot. materiały prasowe MatPrat

Blisko połowa Norwegów uważa, że jajka to podstawa potraw na wielkanocnym stole. Za świąteczne symbole uważane są także pieczeń lub udziec jagnięcy. Na przełomie marca i kwietnia ze sklepowych półek częściej niż zwykle znikają także czekolada oraz pomarańcze.
– Na Wielkanoc zjadamy dwa razy więcej jajek niż w pozostałych okresach roku – poinformował 3 kwietnia Urząd ds. Rolnictwa. Przeciętny Norweg zjada w ciągu dnia pół jajka, wynika z badań. W okresie od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego spożycie wzrasta do jednego jajka dziennie. Łącznie – tylko w okresie świątecznym – w kraju fiordów zjadanych jest średnio 26 mln jaj kurzych. 

W kraju fiordów – podobnie jak m.in. w Polsce – z jajek przygotowuje się pisanki. Spożycie wzrasta także przez wzgląd na przygotowywanie np. omletów i jajecznicy na śniadanie wielkanocne oraz bardziej współczesnych muffin i chlebków dla dzieci.
Jaja podawane są także w klasycznej formie - na twardo lub na miękko.

Jaja podawane są także w klasycznej formie - na twardo lub na miękko.Fot. materiały prasowe MatPrat

Nie ma Wielkanocny bez jagnięciny

W okresie świątecznym mieszkańcy Norwegii kupują średnio 1,5 tys. ton udźca oraz innych części jagnięciny. MatPrat, Biuro Informacji nt. Norweskiej Produkcji Żywności i Rolnictwa, przekazało 31 marca, że w badaniu przeprowadzonym przez YouGov ⅓ Norwegów wskazało jagnięcinę jako element domowej tradycji wielkanocnej. 25 proc. pytanych wskazało, że w okresie świątecznym zjada więcej jagnięciny niż kiedykolwiek. – Chociaż Wielkanoc nie jest świętem o tak wyraźnych tradycjach kulinarnych, jak na przykład Boże Narodzenie, wielkanocna jagnięcina stała się dla wielu osób obowiązkowym posiłkiem w tym okresie – skomentował Gunnar Thoen z MatPrat.

Za symbol wielkanocnych potraw Norwegowie uznają:

1. jaja – 39 proc.
2. czekoladę – 38 proc.
3. pomarańcze – 34 proc.
4. jagnięcinę 26 proc.

Wyniki sondażu przeprowadzonego przez YouGov dla MatPrat opublikowano 31 marca 2023 roku. W badaniu możliwe były wskazania wielokrotne.

Pieczeń jagnięca lub udziec podawana jest zazwyczaj z warzywami korzeniowymi i sosem pieczeniowym.

Pieczeń jagnięca lub udziec podawana jest zazwyczaj z warzywami korzeniowymi i sosem pieczeniowym.Fot. materiały prasowe MatPrat

Nie tylko uroczysty obiad i kolacja

Zwiększona sprzedaż czekolady w okresie wielkanocnym związana jest z koniecznością przygotowywania deserów oraz przekąsek. W święta rośnie także popularność pomarańczy. Od Wielkiego Czwartku do Poniedziałku Wielkanocnego przeciętny mieszkaniec Norwegii zjada około kilograma pomarańczy, informuje Biuro Informacji nt. Owoców i Warzyw. Te spożywane są w mniej uroczystej formie pod postacią m.in. sałatek owocowych. Tego typu posiłki towarzyszą np. czytaniu książki, wieczorom gier planszowych oraz wspólnym seansom filmowym.
Pierwsza połowa kwietnia to także ostatnia szansa na rozpalenie grilla lub ogniska. Korzystają z tego m.in. mieszkańcy Norwegii spędzający wielkanoc w hyttach. Przed świętami liczba sprzedanych opakowań kiełbasek grillowych sięga 16 mln, informuje jeden z największych producentów żywności w kraju fiordów – Nortura. Z kolei do dwóch mln paczek wzrasta sprzedaż bekonu.

Od 15 kwietnia do 15 września w Norwegii obowiązuje zakaz rozpalania ognisk i grilla poza wyznaczonymi do tego miejscami.

W okresie od Wielkiego Czwartku do Wielkanocy popularnością cieszą się także inne dania. W badaniu przeprowadzonym dla Biura Informacji nt. Owoców i Warzyw, blisko połowa ankietowanych przyznała, że zjada w tym okresie pizzę lub steka. 40 proc. wskazało na tacos. Norwegowie wskazali, że posiłki w tym okresie muszą być przede wszystkim smaczne i komfortowe.

Źródła: Nortura, Biuro Informacji nt. Owoców i Warzyw, Biuro Informacji nt. Norweskiej Produkcji Żywności i Rolnictwa, Urząd ds. Rolnictwa, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

02-04-2024 01:12

akwatomek napisał:
Noraski uwielbiaja jagniecine, dlatego to takie barany.

A tomeawka czkawka, kawka, akwa wciaz na swoim wyimaginowanym podworku. Zagubiony posrod swoich nieoproznionych jajek.
Piszesz ze wyprowadziles sie WRESZCIE do Polski i pochwalalasz jak tam masz tam wspaniale.

Zamiast z tych cudownosci korzystac to kupe robisz dalej na tym forum nawet w najwazniejsze dla Polski swieto jakim jest Wielkanoc.

Ogromnie sie dziwie, ze uzytkownicy tego forum nie reaguja.
P.S. Jestem wiecej niz pewna, ze zamiast zmieniac swoje zycie tkwisz gdzies w niezrozumialym dla ciebie swiecie i napierdalasz posty. Czy w Polsce czy gdziekolwiek na swiecie... niestety pewnie nigdzie nie byles. Jak byles to napisz gdzie i jakie wrazenia. Jak nie to zamiast tu NAPARZAC kazdego dnia pojdz do pracy, wrzuc do skarbonki, pojedz na wakacje. Poznaj inne kultury. Jak nie - pojdz na terapie. Jak nie - wydaj na jakies hobby. Potem sie podziel doswiadczeniem. A nie traktuj tego forum jak kibla. Kupa=sedes. Amen

Karol Pitek

31-03-2024 20:31

akwatomek napisał:
Noraski uwielbiaja jagniecine, dlatego to takie barany.
Polacy uwielbiają wieprzowinę...
I?

akwatomek

31-03-2024 17:58

Noraski uwielbiaja jagniecine, dlatego to takie barany.

Ryszard Lwie Serce

31-03-2024 11:19

Tak wielkanoc to dla norweg jedyny okres w którym czuje się mądrzejszy...bo przeczyta pierwszą w roku książkę...i jedyną

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok