Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Kuchnia

Wyjątkowa restauracja w samym środku „oka łososia”. Otwarcie wiosną 2023

Natalia Szitenhelm-Smeja

16 kwietnia 2023 16:00

Udostępnij
na Facebooku
Wyjątkowa restauracja w samym środku „oka łososia”. Otwarcie wiosną 2023

Restauracja ma zacząć działać późną wiosną tego roku iris/materiały prasowe/Sebastian Lamberg Torjusen

Niebawem w Rosendal swoje podwoje otworzy wyjątkowa restauracja - mieści się bowiem w środku tzw. oka łososia, największej na świecie pływającej instalacji artystycznej. Jak zachęcają restauratorzy, 24 gości każdego wieczora odbędzie niezapomnianą podróż - nie tylko kulinarną. Najpierw bowiem opłyną łodziami fiord, następnie czeka na nich 18-daniowe degustacyjne menu.
Restauracja Iris swoją nazwę zawdzięcza greckiej bogini, posłanniczce, która przenosiła wiadomości między morzem a niebem. Rzeczywiście - lokalizacja miejsca pośrodku Salmon Eye w sercu Hardangerfjordu, piątego pod względem długości fiordu na świecie, powoduje, że można poczuć się nieziemsko. - Natura decyduje o tym, co jest bezpieczne, a w niektóre dni goście mogą nawet stwierdzić, że wizytę trzeba będzie przełożyć - czytamy w opisie nowej restauracji.

Menu jak opowieść

Szefowa kuchni, Anika Madsen, znana jest w branży ze swojej pasji do odkrywania nowych składników z morza i zaangażowania w zrównoważony rozwój akwakultury. - Wykorzystywanie mniej znanych składników [w kuchni - red.] zawsze było mi bliskie. Jeśli odkryję składnik, który doprowadzi do bardziej ekologicznej przyszłości, nie boję się przekraczać granic. Ale aby przekonać ludzi, żeby coś lubili, musi to smakować naprawdę dobrze – mówi Madsen. Bo potrawy w Iris będą jak opowieść - o wyzwaniach i zagrożeniach dla globalnego systemu żywnościowego, ale także o pomysłach i propozycjach przyszłych innowacji, wykorzystaniu tego, co daje morze. 

Madsen, Dunka, która przez ostatnie lata pracowała jako szefowa kuchni w najlepszych restauracjach w Kopenhadze, mówi, że norweskie wybrzeże pozwala odkrywać cały wszechświat pod powierzchnią wody, o którym w Kopenhadze mogła tylko pomarzyć. - Ten region oferuje jedne z najczystszych i najbardziej ekscytujących produktów z owoców morza na świecie. Szczególnie nie mogę się też doczekać pracy z lokalnymi produktami i składnikami, takimi jak dziczyzna czy owcze mleko - opowiada.
Anika Madsen karierę szefa kuchni rozpoczęła w wieku 17 lat, pracowała m.in. w restauracji Michelin Formel B. Znana z pionierskiego podejścia do gastronomii. Pasjonuje się wyszukiwaniem i wykorzystaniem lokalnych składników

Anika Madsen karierę szefa kuchni rozpoczęła w wieku 17 lat, pracowała m.in. w restauracji Michelin Formel B. Znana z pionierskiego podejścia do gastronomii. Pasjonuje się wyszukiwaniem i wykorzystaniem lokalnych składnikówŹródło: iris/materały prasowe/John Asle E. Hansen

Dla gości przygotowano 18-daniowe menu degustacyjne. Każde danie ma być hołdem dla lokalnych składników. Restauracja ma zacząć działać późną wiosną tego roku, tu można zapisać się do newslettera powiadamiającego o otwarciu listy rezerwacyjnej.
Goście tej niezwykłej restauracji będą mogli podziwiać okoliczną panoramę.

Goście tej niezwykłej restauracji będą mogli podziwiać okoliczną panoramę.Źródło: iris/materiały prasowe/Tobias Lamberg Torjusen

Jedyne takie oko łososia na świecie

Pomysłodawcami otwartego we wrześniu 2022 Salmon Eye są przedstawiciele globalnego forum o tej samej nazwie, które bada wpływ pozyskiwania owoców morza na zrównoważony rozwój. Instalacja, w której znajdzie się restauracja, ma podkreślić wiodącą rolę Norwegii tym w sektorze. - Aby wyprodukować wystarczającą ilość żywności dla rosnącej populacji świata, musimy wykorzystać ogromny potencjał drzemiący w morzu - deklarują przedstawiciele Salmon Eye, będącego własnością Eide Fjordbruk, pierwszego i jedynego na świecie producenta łososia z certyfikatem CarbonNeutral®.
Salmon Eye to największa na świecie pływająca instalacja artystyczna.

Salmon Eye to największa na świecie pływająca instalacja artystyczna.Źródło: iris/materiały prasowe/Tobias Lamberg Torjusen

Nie tylko na wodzie, ale i pod

Iris to jednak nie jedyna wyjątkowa restauracja w Norwegii. Inna, znajdująca się nie na wodzie, a pod, w 2020 uzyskała tytuł nowej najlepszej restauracji w Europie - mowa o Under  zagłębiającej się na 5,5 metra pod powierzchnię, z czego najniższe piętro znajduje się w całości pod wodą.
Iris, NTB, MojaNorwegia
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok