Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Nauka w Norwegii

Święto maturzystów będzie po egzaminach? Oslo chce przesunąć russefeiring

Monika Pianowska

16 sierpnia 2023 09:10

Udostępnij
na Facebooku
Święto maturzystów będzie po egzaminach? Oslo chce przesunąć russefeiring

W Norwegii co roku na przełomie kwietnia i maja nastolatkowie świętują zakończenie 13 lat edukacji. wikimedia.org/ fot. color line/ https://creativecommons.org/licenses/by/2.0/

Większość uczniów i dyrektorów stołecznych szkół średnich chce przesunąć tzw. russefeiring na okres po sesji egzaminacyjnej. Wynika to z ankiety przeprowadzonej przez gminę Oslo w czerwcu.
W Norwegii co roku na przełomie kwietnia i maja nastolatkowie świętują zakończenie 13 lat edukacji. Uczniowie, którzy danego roku mają zostać absolwentami szkoły średniej, zwani są w kraju fiordów russ. Celebracja zakończenia szkoły trwa około trzech tygodni do 17 maja, czyli święta państwowego, i jest wypełniona licznymi imprezami, paradami i tradycjami.
Problematyczny może się jednak okazać fakt, że russetid poprzedza ważne egzaminy i młodzież, zamiast skupić się na nauce, hucznie się bawi.

Prawo i do nauki, i imprez

Pomysłodawcy przesunięcia obchodów zakończenia szkoły na po egzaminach, w tym Norweski Urząd ds. Edukacji (Utdanningsetaten), tłumaczą, że norwescy maturzyści jak najbardziej mają prawo i do czasu wolnego na czas egzaminów, i do świętowania, ale ważne, aby nie kolidowało ono z uzyskaniem przez nich statusu absolwentów. Oczekują, że rząd zaangażuje się w dialog ze szkołami i ustali wewnętrzne regulacje również odnośnie współpracy z podmiotami komercyjnymi.
Problematyczny może się jednak okazać fakt, że russetid poprzedza ważne egzaminy.

Problematyczny może się jednak okazać fakt, że russetid poprzedza ważne egzaminy. Źródło: wikimedia.org - Sean Hayford O\\\'Leary - Creative Commons Attribution 2.0 Generic

Marte Gerhardsen z Utdanningsetaten optuje za ustaleniem konkretnych środków przeciwko marketingowi skierowanemu do dzieci i młodzieży. Obecnie na russetid duży wpływ mają prywatne firmy, zarówno jeśli chodzi o wydarzenia, sprzęt, ubrania, jak i bilety na imprezy. Z badania gminy Oslo wynika, że ​​wielu uczniów i rodziców odczuwa zarówno wykluczenie, jak i silną presję na zakup usług i gadżetów związanych z celebracją zakończenia szkoły.

Oslo nie może odstawać od reszty

Przewodniczący Rady Miasta Oslo Raymond Johansen również poczyni kroki, aby przesunąć święto maturzystów na czas po egzaminie. Podkreśla, że celebracja zakończenia szkoły powinna być czymś przyjemnym, a tymczasem napływały do niego historię, że przerodziły się one w coś naznaczonego presją i wydatkami.
Sondre Sandøy z Zarządu Russ uważa , że przy przesunięciu russefeiring należy wziąć pod uwagę wiele czynników i ma nadzieję, że będzie lepszy niż wówczas, gdy Partia Pracy (Ap) przeniosła go przed egzaminy w 1979 roku. Ważne jego zdaniem m.in. aby nie stało się tak, że Oslo będzie świętować w innym czasie niż reszta kraju.
Pierwsze pewne informacje pojawią się prawdopodobnie po wyborach.
Źródła: NTB, ABCNyheter, Utdanningsetaten
Reklama
Gość
Wyślij
Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok