Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Reklama

Rata w Norwegii już od618kr

Sprawdź ratę

Usługa realizowana przez DigiFinans.no | Priseksempel: Eff. rente 15,82%, 100 000 kr. over 5 år, etablering 950 kr., Tot. 142 730 kr.

Zdrowie

EKUZ, skierowanie i przejazd karetką, czyli Polak w norweskim szpitalu

Emil Bogumił

25 stycznia 2024 18:05

Udostępnij
na Facebooku
EKUZ, skierowanie i przejazd karetką, czyli Polak w norweskim szpitalu

W wypadku wizyty w szpitalu należy posiadać dowód osobisty/paszport oraz kartę EKUZ. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Wizyta w norweskim szpitalu nie musi być stresująca. Polacy przebywający czasowo lub mieszkający na stałe nad fiordami muszą jedynie pamiętać o posiadaniu odpowiednich dokumentów. Zapewni im to bezpłatne lub jedynie częściowo płatne leczenie.
Każda osoba wyjeżdżająca z Polski do państw UE/EFTA lub Wielkiej Brytanii powinna zadbać o wyrobienie karty EKUZ. Dokument stanowi podstawę do uzyskania darmowej opieki medycznej lub leczenia na takich samych zasadach, jak obywatel państwa, w którym przebywamy.

EKUZ umożliwia Ci dostęp do opieki zdrowotnej – i uzyskanie zwrotu poniesionych kosztów – na takich samych zasadach, jakie są stosowane wobec obywateli kraju, który odwiedzasz. Jeśli opieka medyczna jest dla mieszkańców danego kraju bezpłatna, Ty też nie musisz za nią płacić. Jeśli płatność jest wymagana, możesz wystąpić o zwrot kosztów w odpowiedniej instytucji tego kraju lub po powrocie do domu złożyć wniosek o zwrot w swoim zakładzie ubezpieczeń zdrowotnych.

Uzyskasz zwrot kosztów zgodnie z zasadami i stawkami obowiązującymi w kraju, w którym miało miejsce leczenie. Zatem otrzymasz albo zwrot całości kosztów leczenia, albo będziesz musiał(a) ponieść część kosztów, którą ponoszą pacjenci, zgodnie z przepisami kraju, w którym miało miejsce leczenie.~Portal Your Europe

Wyrobienie karty EKUZ jest bezpłatne. Otrzyma ją każdy obywatel Polski, który objęty jest ubezpieczeniem zdrowotnym. W celu uzyskania dokumentu należy skontaktować się z lokalnym oddziałem Narodowego Funduszu Zdrowia.

1. Czy leczenie w norweskim szpitalu jest bezpłatne?

Polacy przebywający w Norwegii nie zapłacą za pobyt w szpitalu, jeśli:

– są objęte norweskim systemem ubezpieczeń społecznych,
lub
– posiadają ważną kartę EKUZ.

2. „Nie posiadam karty EKUZ, dopiero przyjechałem do Norwegii. Czy zapłacę za pobyt w szpitalu?”

Osoby, które nie posiadają karty EKUZ i/lub nie są objęte norweskim systemem ubezpieczeń społecznych kraj fiordów zobowiązuje do zwrotu kosztów pobytu w szpitalu oraz otrzymanego leczenia. Płatny jest także przejazd karetką do placówki medycznej.

3. Kiedy pobyt w norweskim szpitalu jest bezpłatny?

Osoby posiadające kartę EKUZ i/lub objęte są norweskim systemem ubezpieczeń społecznych korzystają z darmowego pobytu w szpitalu, jeśli:

– ich zdrowiu i/lub życiu zagraża niebezpieczeństwo i do rozwiązania problemów wymagana jest interwencja lekarza w szpitalu,
– otrzymały skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego.

Przejazd karetką w sytuacji zagrożenia życia i/lub zdrowia jest bezpłatny. Pacjenci, którzy otrzymali skierowanie do szpitala wystawione przez lekarza rodzinnego, powinni dotrzeć do placówki samodzielnie. Za pośrednictwem Pasientreiser można ubiegać się o zwrot kosztów podróży.

4. Kiedy pobyt w norweskim szpitalu jest płatny?

Pobyt w norweskim szpitalu dla osób posiadających kartę EKUZ i/lub objętych norweskim systemem ubezpieczeń społecznych jest płatny, jeśli nie przyjechały do szpitalu w celu hospitalizacji i/lub zabiegu, a korzystają z leczenia ambulatoryjnego. W przypadku tego typu opieki, pacjent musi pokryć całość lub część kosztów (wkład własny). Opłatę wnosi się m.in. za wydrukowanie dokumentacji medycznej oraz znieczulenie.

Do płatnych usług należą także rentgen, konsultacja z lekarzem specjalistą przyjmującym w szpitalu oraz niestawiennictwo o wyznaczonej porze.
Leczenie jest bezpłatne tylko wtedy, jeśli wybrany przez pacjenta szpital ma podpisaną umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym (Rikstrygdeverket).

Leczenie jest bezpłatne tylko wtedy, jeśli wybrany przez pacjenta szpital ma podpisaną umowę z Narodowym Biurem Ubezpieczeniowym (Rikstrygdeverket).Fot. Fotolia

5. Do jakiego szpitala powinienem/powinnam udać się ze skierowaniem od lekarza?

Osoby korzystające z usług norweskich szpitali mają prawo do wybrania placówki. Lista placówek udostępniana jest przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki >>>LINK<<<.

6. Czy otrzymam zwrot kosztów poniesionych podczas leczenia w sektorze prywatnym?

Jak informuje Narodowy Fundusz Zdrowia, wszystkie koszty leczenia w norweskich placówkach spoza publicznego systemu ochrony zdrowia pacjent pokrywa we własnym zakresie.

Po powrocie do Polski można ubiegać się o zwrot poniesionych środków. Kwoty zostaną zwrócone zgodnie z polskimi stawkami, które obowiązują w rozliczeniach między NFZ a polskimi świadczeniodawcami.

7. Jestem w ciąży. Czy mogę korzystać z opieki norweskiego szpitala?

Kobiety w ciąży korzystają z darmowej opieki medycznej w Norwegii. Poród w szpitalu również jest bezpłatny. Wcześniejsze konsultacje oraz opieka poporodowa realizowane są przez lokalny ośrodek zdrowia.

8. Potrzebuję specjalistycznego badania w szpitalu. Ile wynosi czas oczekiwania w norweskim szpitalu?

Po skierowanie na badanie specjalistyczne należy udać się do lekarza rodzinnego. To on ocenia, czy stan zdrowia wymaga hospitalizacji, czy jedynie wizyty u specjalisty. Placówki medyczne mają następnie 10 dni na ocenę sytuacji i przyznanie prawa do badania/hospitalizacji. Czas oczekiwania na wizytę może wynosić od kilku dni do kilkunastu miesięcy.
W sytuacji zagrożenia życia nie jest wymagane skierowanie do szpitala. Jeśli uznasz, że stan zdrowia danej osoby wymaga interwencji, zadzwoń pod numer 113. Rejestrator może rozmawiać z tobą w języku angielskim lub norweskim. Jeśli ty lub bliscy wymagacie opieki medycznej, a lekarz rodzinny nie może zająć się sprawą, należy skontaktować się z pogotowiem ratunkowym pod numerem 116 117.

Wszystkie informacje, także w języku polskim, dostępne są na stronie internetowej Helsenorge.
Reklama
Gość
Wyślij


Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok