Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek do 31 maja

Zdrowie

Kto zapłaci za leczenie zębów? Odsłaniamy tajemnice wizyty u dentysty w Norwegii

Emil Bogumił

15 lutego 2024 14:25

Udostępnij
na Facebooku
5
Kto zapłaci za leczenie zębów? Odsłaniamy tajemnice wizyty u dentysty w Norwegii

Wizyta u dentysty w Norwegii owiana jest szeregiem tajemnic. Fot. Adobe Stock, licencja standardowa

Myśl o wizycie u dentysty może być paraliżująca. Kojarzy się z nieruchomym siedzeniem w fotelu i nieprzyjemnym warkotem urządzeń stomatologicznych. Strach może wzbudzać także... cena zabiegu. Problematyczna może być m.in. w Norwegii, gdzie za większość usług należy zapłacić.
Poza wybranym przykładami, w których pacjenci płacą wkład własny (egenandel), mieszkańcy Norwegii korzystają z darmowej służby zdrowia. Niestety, do pakietu usług medycznych nie zalicza się wizyta w gabinecie dentystycznym. Czym charakteryzuje się leczenie u stomatologa w Norwegii?

1. Mam kartę EKUZ. Chcę udać się do dentysty w Norwegii. Czy zapłacę za wizytę?

Co do zasady, osoby dorosłe muszą samodzielnie zapłacić za leczenie stomatologiczne w kraju fiordów. Nie ma znaczenia, czy są objęte ubezpieczenim zdrowotnym w Norwegii lub posiadają kartę EKUZ.

2. Czy jest szansa, by osoby dorosłe nie musiały płacić za leczenie stomatologiczne w Norwegii?

Jak informuje norweska służba zdrowia, stomatolog ocenia w trakcie pierwszej wizyty, czy pacjentowi przysługuje bezpłatne leczenie. Państwo refunduje koszty, jeśli cierpimy na jedno z 15 schorzeń wyróżnionych przez Helfo. Są to m.in. reakcje alergiczne, częściowa lub całkowita utrata zębów oraz wypadki przy pracy.

Szczegółowe informacje dotyczące refundacji dostępne są na stronie www.helsenorge.no.

3. Mam 21 lat. Czy przysługuje mi zniżka na wizytę u stomatologa w Norwegii?

Leczenie stomatologiczne młodych dorosłych w Norwegii realizowane jest na szczególnych zasadach. Osoby pomiędzy 19 a 20 rokiem życia pokrywają jedynie 25 proc. kosztów leczenia, jeśli udały się do publicznego gabinetu. Od 21 do 24 roku życia mają prawo do rozszerzonej, okręgowej, miejskiej opieki stomatologicznej. Płacą 25 proc. stawek wskazanych przez Ministerstwo Zdrowia i Opieki.

4. Czy w Norwegii istnieje podział na prywatne i publiczne gabinety dentystyczne?

Tak. Gabinety stomatologiczne w Norwegii dzielą się na publiczne oraz prywatne. W pierwszych z nich osoby uprawnione do bezpłatnej lub tańszej opieki dentystycznej mogą skorzystać z usługi refundacji. W placówkach prywatnych zawsze należy samodzielnie uiścić pełny rachunek za usługę.
Kwestia leczenia stomatologicznego jest często podnoszona przez polityków podczas kampanii wyborczych.

Kwestia leczenia stomatologicznego jest często podnoszona przez polityków podczas kampanii wyborczych.Fot. Fotolia

5. Czy dzieci płacą za wizytę u dentysty w Norwegii?

Wszystkie zabiegi dentystyczne, realizowane osobom do 18 roku życia w placówkach publicznych, są bezpłatne. Wyjątek stanowią usługi świadczone w związku z korzystaniem z aparatu ortodontycznego. Od trzeciego roku życia lokalna publiczna klinika dentystyczna wzywa dzieci na regularne badania.

Rodzice najmłodszych, które mają problemy ortodontyczne, a nie posiadają dochodu umożliwiającego realizację leczenia, mogą skorzystać z pomocy NAV.

6. Jestem seniorem mieszkającym w Norwegii. Czy przysługuje mi zniżka na leczenie zębów?

Większość seniorów musi samodzielnie opłacić leczenie stomatologiczne. Prawo do refundacji przy każdej wizycie musi ocenić dentysta. Osoby, których nie stać na usługi, mogą ubiegać się o wsparcie NAV.

Z darmowych zabiegów w ramach publicznej opieki stomatologicznej mogą skorzystać w Norwegii osoby, które:

1. przez okres dłuższy niż trzy miesiące przebywają w placówce przeznaczonej dla seniorów lub korzystają w tym czasie z domowej opieki pielęgniarskiej,
2. są upośledzone umysłowo,
3. cierpiące na odontofobię,
4. nadużywające środków psychoaktywnych, korzystające ze świadczeń państwowych związanych z leczeniem uzależnienia,
5. w wybranych przypadkach więźniowie, uchodźcy oraz osoby starające się o azyl.
W Norwegii nie występuje jeden uśredniony cennik usług dentystycznych. Koszt usługi może wynikać z czasu przeprowadzenia zabiegu, renomy kliniki itp. Szczegółowe informacje na ten temat dostępne są >>>TUTAJ<<<.

Źródła: helsenorge.no, MojaNorwegia.pl
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Joanna Kuchnicka

19-02-2024 20:30

Asikhb napisał:
Martin19 napisał:
Założenie aparatu czyli…. Stomatolog/ musza być wszystkie wyleczone i usunięte jak zadecyduje ortodata żeby zrobić miejsce / ortodata i aparat okres 2.5 roku kosztowało mnie wszystko 45000 nok.- około 10lat !!! temu w Larvik. Teraz to nie wiem może z 60.000.-.Oczywistym dla WSZYSYSTKICH stomatologowi i przede wszystkim klietom + pacjentom. przed zalozeniem aparatu ortodoncyjnego tj kosztorys. Daj spokoj chlopcze. Pograzasz sie.

Joanna Kuchnicka

19-02-2024 15:45

Martin19 napisał:
Założenie aparatu czyli…. Stomatolog/ musza być wszystkie wyleczone i usunięte jak zadecyduje ortodata żeby zrobić miejsce / ortodata i aparat okres 2.5 roku kosztowało mnie wszystko 45000 nok.- około 10lat !!! temu w Larvik. Teraz to nie wiem może z 60.000.-.Oczywistym dla WSZYSYSTKICH stomatologow przed zalozeniem aparatu ortodoncyjnego tj kosztorys. Daj spokoj chlopcze. Pograzasz sie.

Adamski77

16-02-2024 10:03

Warto by wspomnieć że jedynki są dofinansowane dla każdego w NO. Dentysta robi zdjęcia i wysyła do helfo

Karol Pitek

15-02-2024 20:34

Strasznie drogo. Ja zapłaciłem 38000 w 2022

Martin19

15-02-2024 17:45

Założenie aparatu czyli…. Stomatolog/ musza być wszystkie wyleczone i usunięte jak zadecyduje ortodata żeby zrobić miejsce / ortodata i aparat okres 2.5 roku kosztowało mnie wszystko 45000 nok.- około 10lat !!! temu w Larvik. Teraz to nie wiem może z 60.000.-

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok