Strona korzysta z plików cookies

w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Przejdź do serwisu

Rozlicz podatek do 17 maja z rabatem 10%

Zdrowie

Ruszył jeden z największych w historii UE projektów dla zdrowia. Przewodzi mu Norwegia

Monika Pianowska

01 marca 2024 17:00

Udostępnij
na Facebooku
2
Ruszył jeden z największych w historii UE projektów dla zdrowia. Przewodzi mu Norwegia

Na projekt odłożono 20 proc. całkowitego budżetu UE na opiekę zdrowotną. stock.adobe.com/licencja standardowa

W połowie lutego reprezentanci 25 krajów Wspólnoty zebrali się w Oslo, aby rozpocząć jeden z największych w historii projektów UE dotyczących zapobiegania nowotworom i innym chorobom niezakaźnym, zwanych również chorobami cywilizacyjnymi. Prowadzi go Instytut Zdrowia Publicznego (FHI) i Norweski Urząd ds. Zdrowia (Helsedirektoratet).
Na projekt Zapobieganie chorobom niezakaźnym odłożono 20 proc. całkowitego budżetu UE na opiekę zdrowotną, czyli około miliarda koron. Określa się go jako „nową erę w promocji zdrowia”. Jego założeniem jest identyfikacja i wprowadzenie najskuteczniejszych środków zapobiegania nowotworom i innym chorobom niezakaźnym, takim jak cukrzyca typu 2 i choroby układu krążenia.
– Istnieje duża wiedza na temat tego, że chorobom niezakaźnym można zapobiegać. Mają wspólne czynniki ryzyka, szczególnie związane z niezdrową dietą, dużym spożyciem alkoholu, brakiem aktywności fizycznej i paleniem tytoniu. Teraz władze będą razem pracować nad najlepszym sposobem ich ograniczenia – podkreśla Linda Granlund, dyrektor działu zdrowia publicznego i profilaktyki w Urzędzie ds. Zdrowia na łamach NTB.

Profilaktyka to klucz

W czteroletnim projekcie uczestniczy 25 krajów. W narodowym sporze o opiekę zdrowotną często przegrywają środki zapobiegawcze, bo np. ważniejsze wydają się doraźne środki lecznicze. Granlund wierzy, że współpraca zapewni władzom wiedzę i wsparcie, które ułatwią uzyskanie zgody na podjęcie działań zapobiegawczych i ich wdrożenie.

Według informacji ze strony Komisji Europejskiej choroby niezakaźne, takie jak choroby układu krążenia, cukrzyca, przewlekłe choroby układu oddechowego, zaburzenia psychiczne, zaburzenia neurologiczne lub nowotwory, odpowiadają za 80 proc. obciążenia zdrowotnego w krajach UE i są główną przyczyną możliwych do uniknięcia przedwczesnych zgonów.

Choroby niezakaźne (NCD) stanowią największą część wydatków na opiekę zdrowotną w krajach europejskich. Co więcej, przyczyniają się one do ogromnych kosztów społecznych w postaci utraty produktywności i siły roboczej. Szacuje się, że ponad 75 proc. z nas umrze z powodu choroby niezakaźnej i być może będzie musiało z nią żyć i walczyć przez długi czas, tak jak ma to miejsce obecnie.
Dzieje się tak pomimo tego, że wiemy, że wielu można zapobiec, pijąc mniej alkoholu, rzuciwszy palenie, stosując zdrową dietę i będąc aktywnym fizycznie. Co zatem trzeba zrobić, aby faktycznie zmniejszyć obciążenie tymi chorobami?
Jednym z największych wyzwań w zakresie zdrowia publicznego są różnice społeczne.

Jednym z największych wyzwań w zakresie zdrowia publicznego są różnice społeczne.stock.adobe.com/licencja standardowa

Zapewnić równość

Jednym z największych wyzwań w zakresie zdrowia publicznego są różnice społeczne.
– Osoby o wyższych dochodach i wykształceniu cieszą się lepszym zdrowiem i żyją dłużej niż osoby o niższych dochodach i wykształceniu. Jako społeczeństwo nie możemy zaakceptować faktu, że niektóre grupy są bardziej narażone na choroby i przedwczesną śmierć – mówi Knut-Inge Klepp, koordynator naukowy projektu.
W ramach projektu zostaną zidentyfikowane środki, które mogą mieć wpływ zarówno na poziomie społecznym, takie jak przepisy i podatki, jak i na poziomie indywidualnym, np. zapewnienie jednostkom możliwości dokonywania lepszych wyborów dotyczących ich zdrowia.
Źródła: FHI, NTB, health.ec.europa.eu
Reklama
Gość
Wyślij
Komentarze:
Od najnowszych
Od najstarszych
Od najnowszych


Ryszard Lwie Serce

02-03-2024 15:48

Pitu pitu , prota prota i wyjebia ileś miliardów kr na nic . A biedni jak umierali w biedzie tak będą...

Myśliwy

02-03-2024 13:25

Z innej beczki.
Na poprawę humoru
www.facebook.com/reel/375000638810787/

Reklama
Facebook Messenger YouTube Instagram TikTok